Jak podstatné je u větrání používat čidla kvality vzduchu?  

Někdy padne dotaz, proč vlastně používat čidla kvality vzduchu pro řízení větrací jednotky. Nestačí tedy pouze časové nastavení a už to více neřešit? A tlak na náklady v projektech také často rozhodne. Jak to tedy je?




SLEDOVÁNÍ KVALITY VZDUCHU JAKO NEZBYTNÁ SOUČÁST KAŽDODENNÍHO ŽIVOTA

V dnešní době trávíme podle průzkumů až neskutečných 90 % času uvnitř – to je více jak 21 hodin denně! Tedy sledování kvality vnitřního vzduchu značně nabylo na významu. Proto se čidla stala nezbytnou součástí všech budov, a zejména pak ve vyspělých západních zemích (např. ve Francii je použití dokonce dáno zákonem), kde se stal trvalý monitoring kvality vzduchu pro efektivní větrání standardem. V České republice to stále není tak zažité, přestože se jedná o podstatnou součást našeho života.

I když se může někomu zdát, že čidla v projektu jsou zbytečná investice navíc, je jejich propojení s větrací jednotkou zásadním krokem vpřed. Trendem současné doby je udržitelnost, a právě i k tomu čidla přispívají.

Jaké jsou tři zásadní důvody k jejich používání? 




1. Vyšší kvalita vzduchu a komfortní prostředí = větrání ve správný čas a na správný výkony

Díky použití vhodných čidel kvality vzduchu se větrá, kdy je potřeba a na potřebný výkon. Čidla totiž způsobí rychlou reakci větracího systému na nárůst škodlivin. Zajistí tak okamžitě dostatečnou výměnu vzduchu a komfortní prostředí.

Zlepšená kvalita vzduchu také snižuje riziko dýchacích potíží, alergií a dalších problémů spojených se špatným ovzduším. Časové nastavení jednotky může někdy být účinné, ovšem plány se mění. To, co vyhovovalo dnes, už zítra vyhovovat nemusí. Díky instalaci čidel není třeba se starat o chod jednotky, bude efektivně větrat přesně tehdy, když je to potřeba.

Z našich zkušeností víme, že i jen přechod na letní čas (kdy se jednotka sama automaticky nepřenastaví), může znamenat výrazné snížení kvality vzduchu, a tedy výrazný pokles komfortu užívání daného prostoru. Nebo také často jednoduše nikoho nenapadne, že je třeba zvýšit výkon větrání, jelikož člověk má tendenci si postupně zvykat být v daném prostředí, tak jak se postupně zhoršuje kvalita vzduchu.

2. Úspora (nejen) elektrické energie

Časové nastavení větrací jednotky či neměnný režim má často za následek zbytečné „převětrávání“ a tím zbytečnou spotřebu elektrické energie nebo naopak nedostatečné větrání – v závislosti na okolnostech. Při dnešním tlaku na úsporu je zásadní, aby větrací jednotka fungovala co možná nejvíce efektivně.  Navíc bez řízeného větrání může docházet v zimním období k přílišnému vysušování interiéru.

Efektivně řízené větrání čidly vede k úsporám energie potřebné na provoz větrání, a navíc se prodlužuje životnost komponentů a tím se snižují náklady na servis a výměnu různých součástí, jako jsou třeba filtry. I vlastní větrací jednotka má svoji (byť třeba dlouhou, ovšem omezenou) životnost.

3. Spokojenost

Komfort a spokojenost jak uživatele vnitřního prostředí, tak také investora i montážníka je naší nejzásadnější motivací. Jednoduchost nastavení a používání jsme dali na první místo, a proto dnes nabízíme široký sortiment čidel kvality vzduchu, která se snadno montují i nastavují a uživatel se o ně poté už nemusí starat.   Navíc fungují s drtivou většinou větracích jednotek na trhu.




Z jakých čidel kvality vzduchu Protronix můžete vybírat?

ZJISTIT VÍCE




Kontaktujte nás

    Registrujte se k newsletteru zde
    „Měříme, na čem záleží“

    Pardubická 177
    537 01 Chrudim
    Czech Republic

    obchod@protronix.cz +420 722 931 799 +420 469 625 190 IČ 25962264 DIČ CZ25962264

    © Protronix s.r.o. 2024